US Open 2021

ostatni, czwarty w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy

US Open 2021 – ostatni, czwarty w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 30 sierpnia–12 września, tradycyjnie na twardych kortach nowojorskiego USTA Billie Jean King National Tennis Center. Była to 141. edycja rozgrywek. Pula nagród wynosiła 57,5 mln dolarów amerykańskich[1].

US Open 2021
Miejsce  Stany Zjednoczone
Nowy Jork
Obiekt USTA Billie Jean King National Tennis Center
Nawierzchnia Twarda
Data 30.08–12.09.2021
ATP Tour
Kategoria Wielki Szlem
Drabinka 128S/128Q/64D/32X
Dyrektor Stacey Allaster
WTA Tour
Kategoria Wielki Szlem
Drabinka 128S/128Q/64D/32X
Dyrektor Stacey Allaster
Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Rosja Daniił Miedwiediew
Gra podwójna mężczyzn
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury
Gra pojedyncza kobiet
Wielka Brytania Emma Răducanu
Gra podwójna kobiet
Australia Samantha Stosur
Zhang Shuai
Gra mieszana
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Joe Salisbury
2020 2022
Strona internetowa
Wielki Szlem 2021

Zdobywca trofeum w grze pojedynczej mężczyzn sprzed roku, Dominic Thiem, nie brał udziału w zawodach z powodu kontuzji[2]. Obrończynią tytułu w grze pojedynczej kobiet była Naomi Ōsaka[3].

W grze pojedynczej mężczyzn Daniił Miedwiediew zdobył trofeum, pokonując w finale 6:4, 6:4, 6:4 Novaka Đokovicia. W grze pojedynczej kobiet Emma Răducanu triumfowała nad Leylah Fernandez, uzyskując w meczu finałowym wynik 6:4, 6:3. W deblu mężczyzn tytuł zdobyli Rajeev Ram i Joe Salisbury, którzy triumfowali w finale 3:6, 6:2, 6:2 nad parą Jamie MurrayBruno Soares. W grze podwójnej kobiet zwyciężyły Samantha Stosur i Zhang Shuai, które w finale pokonały Cori Gauff i Caty McNally 6:3, 3:6, 6:3. W grze mieszanej Desirae Krawczyk oraz Joe Salisbury pokonali w meczu o mistrzostwo Giulianę Olmos wraz z Marcelo Arévalo 7:5, 6:2.

Daniel Rincón zwyciężył w finale rozgrywek singlowych chłopców z Shang Juncheng 6:2, 7:6(6). W rozrywkach dziewcząt w ostatnim meczu Robin Montgomery pokonała Kristinę Dmitruk 6:2, 6:4. Max Westphal i Coleman Wong wygrali 6:3, 5:7, 10–1 z Wiaczesławem Bełynskyjem i Petrem Nesterowem w finale gry podwójnej chłopców. W pojedynku o mistrzostwo w grze podwójnej dziewcząt Ashlyn Krueger i Robin Montgomery pokonały Reese Brantmeier i Elvinę Kalievą 5:7, 6:3, 10–4.

Shingo Kunieda poprzez pokonanie Alfiego Hewetta 6:1, 6:4 został mistrzem w grze pojedynczej mężczyzn na wózkach. Diede de Groot zwyciężyła w grze pojedynczej kobiet na wózkach, pokonując w finale Yui Kamiji 6:3, 6:2. Triumfatorem zawodów singlowych na quadach został Dylan Alcott, który pokonał Nielsa Vinka 7:5, 6:2. W deblu na wózkach mistrzami zostali Alfie Hewett oraz Gordon Reid, którzy w ostatnim meczu pokonali Gustavo Fernándeza i Shingo Kuniedę 6:2, 6:1. W grze podwójnej kobiet na wózkach triumfowały Diede de Groot i Aniek van Koot dzięki wygranej 6:1, 6:2 odniesionej nad Yui Kamiji i Jordanne Whiley. W grze podwójnej na quadach zwycięstwo odnieśli Sam Schröder wraz z Nielsem Vinkiem, którzy w pojedynku o mistrzostwo pokonali Dylana Alcotta i Heatha Davidsona 6:3, 6:2.

Turnieje seniorskieEdytuj

Gra pojedyncza mężczyznEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  1    Novak Đoković 5 6 6 6  
6    Matteo Berrettini 7 2 2 3  
  1    Novak Đoković 4 6 6 4 6  
  4    Alexander Zverev 6 2 4 6 2  
4    Alexander Zverev 7 6 6
     Lloyd Harris 66 3 4  
    1    Novak Đoković 4 4 4
  2    Daniił Miedwiediew 6 6 6
  12    Félix Auger-Aliassime 6 3  
   Carlos Alcaraz 3 1k  
12    Félix Auger-Aliassime 4 5 2
  2    Daniił Miedwiediew 6 7 6  
Q    Botic van de Zandschulp 3 0 6 5
  2    Daniił Miedwiediew 6 6 4 7  

Gra pojedyncza kobietEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  Q    Emma Raducanu 6 6  
11    Belinda Bencic 3 4  
  Q    Emma Raducanu 6 6  
  17    Maria Sakari 1 4  
4    Karolína Plíšková 4 4
  17    Maria Sakari 6 6  
    Q    Emma Raducanu 6 6
     Leylah Fernandez 4 3
  5    Elina Switolina 3 6 65  
   Leylah Fernandez 6 3 7  
   Leylah Fernandez 7 4 6
  2    Aryna Sabalenka 63 6 4  
8    Barbora Krejčíková 1 4
  2    Aryna Sabalenka 6 6  


Gra podwójna mężczyznEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  WC    Steve Johnson
   Sam Querrey
6 7  
6    Kevin Krawietz
   Horia Tecău
2 65  
  WC    Steve Johnson
   Sam Querrey
65 4  
  4    Rajeev Ram
   Joe Salisbury
7 6  
4    Rajeev Ram
   Joe Salisbury
7 66 7
     Matthew Ebden
   Max Purcell
67 7 610  
    4    Rajeev Ram
   Joe Salisbury
3 6 6
  7    Jamie Murray
   Bruno Soares
6 2 2
  8    John Peers
   Filip Polášek
6 6  
3    Pierre-Hugues Herbert
   Nicolas Mahut
2 3  
8    John Peers
   Filip Polášek
3 6 4
  7    Jamie Murray
   Bruno Soares
6 3 6  
7    Jamie Murray
   Bruno Soares
65 6 6
  2    Marcel Granollers
   Horacio Zeballos
7 4 4  

Gra podwójna kobietEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Hsieh Su-wei
   Elise Mertens
3 61  
11    Cori Gauff
   Caty McNally
6 7  
  11    Cori Gauff
   Caty McNally
61  
  5    Gabriela Dabrowski
   Luisa Stefani
62k  
15    Marie Bouzková
   Lucie Hradecká
4 6 1
  5    Gabriela Dabrowski
   Luisa Stefani
6 4 6  
    11    Cori Gauff
   Caty McNally
3 6 3
  14    Samantha Stosur
   Zhang Shuai
6 3 6
  10    Caroline Dolehide
   Storm Sanders
2 3  
14    Samantha Stosur
   Zhang Shuai
6 6  
14    Samantha Stosur
   Zhang Shuai
6 7
  7    Alexa Guarachi
   Desirae Krawczyk
2 5  
7    Alexa Guarachi
   Desirae Krawczyk
65 6 6
     Monica Niculescu
   Elena-Gabriela Ruse
7 2 3  

Gra mieszanaEdytuj

Osobny artykuł: US Open 2021 (gra mieszana).
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
     Giuliana Olmos
   Marcelo Arévalo
3 6 10  
Alt    Ellen Perez
   Marcelo Demoliner
6 3 4  
     Giuliana Olmos
   Marcelo Arévalo
4 6 10  
  Alt    Dajana Jastremśka
   Max Purcell
6 4 6  
Alt    Dajana Jastremśka
   Max Purcell
6 6
  PR    Jarosława Szwiedowa
   Fabrice Martin
2 3  
       Giuliana Olmos
   Marcelo Arévalo
5 2
  2    Desirae Krawczyk
   Joe Salisbury
7 6
     Jessica Pegula
   Austin Krajicek
6 6  
3    Alexa Guarachi
   Neal Skupski
1 3  
   Jessica Pegula
   Austin Krajicek
62 4
  2    Desirae Krawczyk
   Joe Salisbury
7 6  
8    Demi Schuurs
   Sander Gillé
1 6 7
  2    Desirae Krawczyk
   Joe Salisbury
6 1 10  

Turnieje juniorskieEdytuj

Gra pojedyncza chłopcówEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Shang Juncheng 3 6 6  
   Pierre Yves Bailly 6 3 2  
  1    Shang Juncheng 6 6  
  11    Sascha Gueymard Wayenburg 4 4  
   Petr Nesterow 6 4 4
  11    Sascha Gueymard Wayenburg 0 6 6  
    1    Shang Juncheng 2 66
  3    Daniel Rincón 6 7
  6    Victor Lilov 3 1  
3    Daniel Rincón 6 6  
3    Daniel Rincón 3 7 6
  8    Jérôme Kym 6 64 4  
8    Jérôme Kym 4 6 6
  2    Samir Banerjee 6 3 4  

Gra pojedyncza dziewczątEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Victoria Jiménez Kasintseva 3 2  
7    Robin Montgomery 6 6  
  7    Robin Montgomery 2 6 6  
     Solana Sierra 6 3 4  
   Solana Sierra 4 6 7
  12    Elvina Kalieva 6 3 65  
    7    Robin Montgomery 6 6
  6    Kristina Dmitruk 2 4
  6    Kristina Dmitruk 6 3 6  
   Petra Marčinko 3 6 3  
6    Kristina Dmitruk 6 6
     Sebastianna Scilipoti 1 2  
   Sebastianna Scilipoti 7 6
  2    Alex Eala 5 3  

Gra podwójna chłopcówEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
     Max Westphal
   Coleman Wong
4 6 10  
WC    Jack Anthrop
   Benjamin Kittay
6 3 7  
     Max Westphal
   Coleman Wong
6 4 10  
     Bruno Kuzuhara
   Mili Poljičak
4 6 4  
   Bruno Kuzuhara
   Mili Poljičak
65 7 10
  6    Victor Lilov
   Peter Benjamín Privara
7 5 6  
       Max Westphal
   Coleman Wong
6 5 10
  8    Wiaczesław Bełynskyj
   Petr Nesterow
3 7 1
  WC    Nicholas Godsick
   Ethan Quinn
6 7  
3    Sean Cuenin
   Sascha Gueymard Wayenburg
2 5  
WC    Nicholas Godsick
   Ethan Quinn
62 3
  8    Wiaczesław Bełynskyj
   Petr Nesterow
7 6  
8    Wiaczesław Bełynskyj
   Petr Nesterow
6 6
     Måns Dahlberg
   Lui Maxted
3 4  

Gra podwójna dziewczątEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Victoria Jiménez Kasintseva
   Ane Mintegi del Olmo
6 7  
5    Brenda Fruhvirtová
   Linda Fruhvirtová
4 63  
  1    Victoria Jiménez Kasintseva
   Ane Mintegi del Olmo
1 5  
  3    Ashlyn Krueger
   Robin Montgomery
6 7  
3    Ashlyn Krueger
   Robin Montgomery
4 6 15
  7    Mara Guth
   Julia Middendorf
6 2 13  
    3    Ashlyn Krueger
   Robin Montgomery
5 6 10
  8    Reese Brantmeier
   Elvina Kalieva
7 3 4
  6    Alex Eala
   Hanne Vandewinkel
6 64 10  
   Elizabeth Coleman
   Madison Sieg
1 7 7  
6    Alex Eala
   Hanne Vandewinkel
7 2 7
  8    Reese Brantmeier
   Elvina Kalieva
5 6 10  
8    Reese Brantmeier
   Elvina Kalieva
7 6
  2    Kristina Dmitruk
   Diana Sznajdier
65 1  

Turnieje zawodników na wózkachEdytuj

Gra pojedyncza mężczyzn na wózkachEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Shingo Kunieda 6 6  
WC    Casey Ratzlaff 1 0  
  1    Shingo Kunieda 4 6 6  
     Gordon Reid 6 4 2  
   Tom Egberink 1 4
     Gordon Reid 6 6  
    1    Shingo Kunieda 6 6
  2    Alfie Hewett 1 4
     Stéphane Houdet 4 3  
   Gustavo Fernández 6 6  
   Gustavo Fernández 2 4
  2    Alfie Hewett 6 6  
   Nicolas Peifer 5 2
  2    Alfie Hewett 7 6  

Gra pojedyncza kobiet na wózkachEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Diede de Groot 6 6  
   Angelica Bernal 2 0  
  1    Diede de Groot 6 6  
     Aniek van Koot 1 0  
   Aniek van Koot 6 6
  WC    Dana Mathewson 1 2  
    1    Diede de Groot 6 6
  2    Yui Kamiji 3 2
     Momoko Ohtani 1 7 3  
   Jordanne Whiley 6 5 6  
   Jordanne Whiley 1 3
  2    Yui Kamiji 6 6  
   Kgothatso Montjane 612 2
  2    Yui Kamiji 7 6  

Gra podwójna mężczyzn na wózkachEdytuj

Półfinały   Finał
1    Alfie Hewett
   Gordon Reid
6 6  
   Tom Egberink
   Casey Ratzlaff
1 0     1    Alfie Hewett
   Gordon Reid
6 6
   Gustavo Fernández
   Shingo Kunieda
6 6      Gustavo Fernández
   Shingo Kunieda
2 1
2    Stéphane Houdet
   Nicolas Peifer
4 4  

Gra podwójna kobiet na wózkachEdytuj

Półfinały   Finał
1    Diede de Groot
   Aniek van Koot
6 6  
   Dana Mathewson
   Kgothatso Montjane
0 2     1    Diede de Groot
   Aniek van Koot
6 6
   Angelica Bernal
   Momoko Ohtani
2 0   2    Yui Kamiji
   Jordanne Whiley
1 2
2    Yui Kamiji
   Jordanne Whiley
6 6  

Gra pojedyncza na quadachEdytuj

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1    Dylan Alcott 6 6  
WC    Bryan Barten 0 1  
  1    Dylan Alcott 6 6  
     Koji Sugeno 2 1  
   Koji Sugeno 6 4 6
     David Wagner 4 6 4  
    1    Dylan Alcott 7 6
     Niels Vink 5 2
     Heath Davidson 5 1  
   Andrew Lapthorne 7 6  
   Andrew Lapthorne 65 1
     Niels Vink 7 6  
   Niels Vink 7 6
  2    Sam Schröder 65 4  

Gra podwójna na quadachEdytuj

Półfinały   Finał
1    Dylan Alcott
   Heath Davidson
6 6  
   Bryan Barten
   Koji Sugeno
0 4     1    Dylan Alcott
   Heath Davidson
3 2
   Sam Schröder
   Niels Vink
7 6      Sam Schröder
   Niels Vink
6 6
2    Andrew Lapthorne
   David Wagner
5 0  

RezygnacjeEdytuj

Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy oraz zawodniczki:

Mężczyźni

Kobiety

Dzikie kartyEdytuj

Amerykańska federacja tenisowa przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego.

Gra pojedyncza mężczyzn

  Jenson Brooksby[12]
  Ernesto Escobedo[12]
  Brandon Nakashima[12]
  Emilio Nava[12]
  Max Purcell[12]
  Sam Riffice[12]
  Jack Sock[12]
  Zachary Svajda[12]

Gra pojedyncza kobiet

  Hailey Baptiste[13]
  Ashlyn Krueger[13]
  Caty McNally[13]
  Emma Navarro[13]
  Alycia Parks[14]
  Storm Sanders[13]
  Coco Vandeweghe[13]
  Katie Volynets[13]

Gra podwójna mężczyzn

  Christopher Eubanks /   Bjorn Fratangelo[15]
  Robert Galloway /   Alex Lawson[15]
  Steve Johnson /   Sam Querrey[15]
  Evan King /   Hunter Reese[15]
  Mitchell Krueger /   Michael Mmoh[15]
  Nathaniel Lammons /   Jackson Withrow[15]
  Eliot Spizzirri /   Tyler Zink[15]

Gra podwójna kobiet

  Usue Maitane Arconada /   Whitney Osuigwe[16]
  Hailey Baptiste /   Emma Navarro[16]
  Madison Brengle /   Claire Liu[16]
  Lauren Davis /   Ingrid Neel[16]
  Makenna Jones /   Elizabeth Scotty[16]
  Ashlyn Krueger /   Robin Montgomery[16]
  Sania Mirza /   Coco Vandeweghe[16]
Gra mieszana
  Reese Brantmeier /   Nicholas Monroe[17]
  Elvina Kalieva /   Bruno Kuzuhara[17]
  Madison Keys /   Bjorn Fratangelo[17]
  Jamie Loeb /   Mitchell Krueger[17]
  Sania Mirza /   Rajeev Ram[17]
  Asia Muhammad /   Jackson Withrow[17]
  Sabrina Santamaria /   Nathaniel Lammons[17]
  Sachia Vickery /   Nathan Pasha[17]

KwalifikanciEdytuj

Zawodnikom z miejsc niezapewniających bezpośredniego udziału w turnieju przysługuje prawo startu w kwalifikacjach, zarówno w singlu kobiet, jak i mężczyzn.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1.   Marco Trungelliti
  2.   Peter Gojowczyk
  3.   Christopher Eubanks
  4.   Kamil Majchrzak
  5.   Oscar Otte
  6.   Botic van de Zandschulp
  7.   Jewgienij Donskoj
  8.   Quentin Halys
  9.   Maximilian Marterer
  10.   Holger Vitus Nødskov Rune
  11.   Maxime Cressy
  12.   Alex Molčan
  13.   Antoine Hoang
  14.   Henri Laaksonen
  15.   Ivo Karlović
  16.   Cem İlkel

Gra pojedyncza kobiet

  1.   Ana Konjuh
  2.   Anna Karolína Schmiedlová
  3.   Nuria Párrizas Díaz
  4.   Emma Răducanu
  5.   Cristina Bucșa
  6.   Rebecca Marino
  7.   Elena-Gabriela Ruse
  8.   Katie Boulter
  9.   Walendini Gramatikopulu
  10.   Astra Sharma
  11.   Kristýna Plíšková
  12.   Harriet Dart
  13.   Olga Danilović
  14.   Dalma Gálfi
  15.   Rebeka Masarova
  16.   Jamie Loeb

Szczęśliwi przegraniEdytuj

Zawodnicy, którzy przegrali w fazie kwalifikacyjnej, mogli wystąpić w turnieju jako szczęśliwi przegrani.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1.   Bernabé Zapata Miralles
  2.   Michaił Kukuszkin
  3.   Yūichi Sugita

Gra pojedyncza kobiet

  1.   Majar Szarif
  2.   Kristína Kučová
  3.   Wiktorija Tomowa
  4.   Greet Minnen
  5.   Stefanie Vögele
  6.   Kamilla Rachimowa

Obrońcy tytułówEdytuj

Tabela prezentuje obrońców tytułu oraz mistrzów z roku 2021.

Konkurencja Obrońcy tytułu Mistrzowie 2021
gra pojedyncza mężczyzn   Dominic Thiem   Daniił Miedwiediew
gra pojedyncza kobiet   Naomi Ōsaka   Emma Răducanu
gra podwójna mężczyzn   Mate Pavić
  Bruno Soares
  Rajeev Ram
  Joe Salisbury
gra podwójna kobiet   Laura Siegemund
  Wiera Zwonariowa
  Samantha Stosur
  Zhang Shuai
gra mieszana   Bethanie Mattek-Sands (2019)
  Jamie Murray (2019)
  Desirae Krawczyk
  Joe Salisbury
gra pojedyncza chłopców   Jonáš Forejtek (2019)   Daniel Rincón
gra pojedyncza dziewcząt   María Camila Osorio Serrano (2019)   Robin Montgomery
gra podwójna chłopców   Eliot Spizzirri (2019)
  Tyler Zink (2019)
  Max Westphal
  Coleman Wong
gra podwójna dziewcząt   Kamilla Bartone (2019)
  Oksana Sielechmietjewa (2019)
  Ashlyn Krueger
  Robin Montgomery
gra pojedyncza mężczyzn na wózkach   Shingo Kunieda   Shingo Kunieda
gra pojedyncza kobiet na wózkach   Diede de Groot   Diede de Groot
gra pojedyncza na quadach   Sam Schröder   Dylan Alcott
gra podwójna mężczyzn na wózkach   Alfie Hewett
  Gordon Reid
  Alfie Hewett
  Gordon Reid
gra podwójna kobiet na wózkach   Yui Kamiji
  Jordanne Whiley
  Diede de Groot
  Aniek van Koot
gra podwójna na quadach   Dylan Alcott
  Andrew Lapthorne
  Sam Schröder
  Niels Vink

Porażki rozstawionychEdytuj

Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł[18].

Gra pojedyncza mężczyznEdytuj

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
1. 30 sierpnia 1. runda   Brandon Nakashima (WC)   John Isner (19) 7:6(7), 7:6(6), 6:3
  Peter Gojowczyk (Q)   Ugo Humbert (23) 1:6, 6:1, 6:2, 5:7, 6:4
  Carlos Alcaraz   Cameron Norrie (26) 6:4, 6:4, 6:3
  Marco Trungelliti (Q)   Alejandro Davidovich Fokina (29) 5:7, 6:3, 7:5, 6:7(3), 6:4
  Philipp Kohlschreiber (PR)   Marin Čilić (30) 6:7(4), 6:7(3), 6:2, 6:1, 2:0 krecz
  Guido Pella   Filip Krajinović (32) 6:7(2), 6:3, 6:2, 6:2
2. 31 sierpnia   Maxime Cressy (Q)   Pablo Carreño-Busta (9) 5:7, 4:6, 6:1, 6:4, 7:6(7)
  Taylor Fritz   Alex de Minaur (14) 7:6(4), 6:2, 1:6, 6:4
  Oscar Otte (Q)   Lorenzo Sonego (20) 6:7(8), 7:5, 7:6(4), 7:6(1)
  Lloyd Harris   Karen Chaczanow (25) 6:4, 1:6, 3:6, 6:3, 6:2
  Mackenzie McDonald   David Goffin (27) 6:2, 7:5, 6:3
  Vasek Pospisil   Fabio Fognini (28) 2:6, 3:6, 6:1, 6:3, 7:6(4)
3. 1 września 2. runda   Botic van de Zandschulp (Q)   Casper Ruud (8) 3:6, 6:4, 6:3, 6:4
  Alexei Popyrin   Grigor Dimitrow (15) 7:6(4), 7:6(4), 4:0 krecz
  Henri Laaksonen (Q)   Cristian Garín (16) 3:6, 7:6(5), 6:2, 6:4
4. 2 września   Andreas Seppi   Hubert Hurkacz (10) 2:6, 6:4, 6:4, 7:6(6)
  Jack Sock (WC)   Aleksandr Bublik (31) 7:6(3), 6:7(2), 6:4, 4:6, 6:3
5. 3 września 3. runda   Carlos Alcaraz   Stefanos Tsitsipas (3) 6:3, 4:6, 7:6(2), 0:6, 7:6(5)
  Frances Tiafoe   Andriej Rublow (5) 4:6, 6:3, 7:6(6), 4:6, 6:1
  Félix Auger-Aliassime (12)   Roberto Bautista-Agut (18) 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3
6. 4 września   Lloyd Harris   Denis Shapovalov (7) 6:4, 6:4, 6:4
  Jannik Sinner (13)   Gaël Monfils (17) 7:6(1), 6:2, 4:6, 4:6, 6:4
  Jenson Brooksby (WC)   Asłan Karacew (21) 6:2, 3:6, 2:6, 6:3, 6:3
7. 5 września 4. runda   Botic van de Zandschulp (Q)   Diego Schwartzman (11) 6:3, 6:4, 5:7, 5:7, 6:1
  Daniił Miedwiediew (2)   Daniel Evans (24) 6:3, 6:4, 6:3
8. 6 września   Alexander Zverev (4)   Jannik Sinner (13) 6:4, 6:4, 7:6(7)
  Lloyd Harris   Reilly Opelka (22) 6:7(6), 6:4, 6:1, 6:3
10. 8 września Ćwierćfinał   Novak Đoković (1)   Matteo Berrettini (6) 5:7, 6:2, 6:2, 6:3
12. 10 września Półfinał   Novak Đoković (1)   Alexander Zverev (4) 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 6:2
  Daniił Miedwiediew (2)   Félix Auger-Aliassime (12) 6:4, 7:5, 6:2
14. 12 września Finał   Daniił Miedwiediew (2)   Novak Đoković (1) 6:4, 6:4, 6:4

Gra pojedyncza kobietEdytuj

Dzień Data Etap Zwyciężczyni Pokonana Wynik
  Jennifer Brady (13) rezygnacja
  Jeļena Ostapenko (27)
1. 30 sierpnia 1. runda   Kaia Kanepi   Julija Putincewa (31) 2:6, 7:6(4), 6:2
2. 31 sierpnia   Sara Sorribes Tormo   Karolína Muchová (22) 6:2, 7:6(3)
  Sorana Cîrstea   Wieronika Kudiermietowa (29) 7:6(5), 3:6, 6:0
3. 1 września 2. runda   Sloane Stephens   Cori Gauff (21) 6:4, 6:2
  Kamilla Rachimowa (LL)   Jekatierina Aleksandrowa (32) 6:4, 6:1
4. 2 września   Warwara Graczowa   Paula Badosa (24) 6:4, 6:4
  Ajla Tomljanović   Petra Martić (30) 7:6(6), 6:4
5. 3 września 3. runda   Leylah Fernandez   Naomi Ōsaka (3) 5:7, 7:6(2), 6:4
  Garbiñe Muguruza (9)   Wiktoryja Azaranka (18) 6:4, 3:6, 6:2
  Simona Halep (12)   Jelena Rybakina (19) 7:6(11), 4:6, 6:3
  Elise Mertens (15)   Uns Dżabir (20) 6:3, 7:5
  Elina Switolina (5)   Darja Kasatkina (25) 6:4, 6:2
  Aryna Sabalenka (2)   Danielle Collins (26) 6:3, 6:3
6. 4 września   Shelby Rogers   Ashleigh Barty (1) 6:2, 1:6, 7:6(5)
  Maria Sakari (17)   Petra Kvitová (10) 6:4, 6:3
  Belinda Bencic (11)   Jessica Pegula (23) 6:2, 6:4
  Iga Świątek (7)   Anett Kontaveit (28) 6:3, 4:6, 6:3
7. 5 września 4. runda   Barbora Krejčíková (8)   Garbiñe Muguruza (9) 6:3, 7:6(4)
  Elina Switolina (5)   Simona Halep (12) 6:3, 6:3
  Aryna Sabalenka (2)   Elise Mertens (15) 6:4, 6:1
  Leylah Fernandez   Angelique Kerber (16) 4:6, 7:6(5), 6:2
8. 6 września   Maria Sakari (17)   Bianca Andreescu (6) 6:7(2), 7:6(6), 6:3
  Belinda Bencic (11)   Iga Świątek (7) 7:6(12), 6:3
  Karolína Plíšková (4)   Anastasija Pawluczenkowa (14) 7:5, 6:4
9. 7 września Ćwierćfinał   Leylah Fernandez   Elina Switolina (5) 6:3, 3:6, 7:6(5)
  Aryna Sabalenka (2)   Barbora Krejčíková (8) 6:1, 6:4
10. 8 września   Maria Sakari (17)   Karolína Plíšková (4) 6:4, 6:4
  Emma Răducanu (Q)   Belinda Bencic (11) 6:3, 6:4
11. 9 września Półfinał   Leylah Fernandez   Aryna Sabalenka (2) 7:6(3), 4:6, 6:4
  Emma Răducanu (Q)   Maria Sakari (17) 6:1, 6:4

Gra podwójna mężczyznEdytuj

Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
4. 2 września 1. runda   Nathaniel Lammons
  Jackson Withrow (WC)
  Nikola Mektić
  Mate Pavić (1)
6:2, 7:5
  Hubert Hurkacz
  Szymon Walków
  Juan Sebastián Cabal
  Robert Farah (5)
6:3, 6:7(2), 6:3
  Evan King
  Hunter Reese (WC)
  Łukasz Kubot
  Marcelo Melo (9)
7:6(2), 6:4
  Dominik Koepfer
  Emil Ruusuvuori
  Tim Pütz
  Michael Venus (12)
3:6, 6:5 krecz
6. 4 września 2. runda   Santiago González
  Andrés Molteni
  Raven Klaasen
  Ben McLachlan (11)
6:1, 3:6, 7:6(7)
  Steve Johnson
  Sam Querrey (WC)
  Simone Bolelli
  Máximo González (14)
7:6(5), 6:4
  Jonny O’Mara
  Aisam-ul-Haq Qureshi
  Sander Gillé
  Joran Vliegen (16)
3:6, 6:3, 7:6(3)
8. 6 września 3. runda   John Peers
  Filip Polášek (8)
  Wesley Koolhof
  Jean-Julien Rojer (10)
4:6, 6:3, 6:4
  Rajeev Ram
  Joe Salisbury (4)
  Rohan Bopanna
  Ivan Dodig (13)
6:7(4), 6:4, 7:6(3)
  Pierre-Hugues Herbert
  Nicolas Mahut (3)
  Andriej Gołubiew
  Andreas Mies (15)
4:6, 7:5, 6:3
9. 7 września Ćwierćfinał   Jamie Murray
  Bruno Soares (7)
  Marcel Granollers
  Horacio Zeballos (2)
6:7(5), 6:4, 6:4
  John Peers
  Filip Polášek (8)
  Pierre-Hugues Herbert
  Nicolas Mahut (3)
6:2, 6:3
  Steve Johnson
  Sam Querrey (WC)
  Kevin Krawietz
  Horia Tecău (6)
6:2, 7:6(5)
11. 9 września Półfinał   Jamie Murray
  Bruno Soares (7)
  John Peers
  Filip Polášek (8)
6:3, 3:6, 6:4
12. 10 września Finał   Rajeev Ram
  Joe Salisbury (4)
  Jamie Murray
  Bruno Soares (7)
3:6, 6:2, 6:2

Gra podwójna kobietEdytuj

Dzień Data Etap Zwyciężczynie Pokonane Wynik
  Jeļena Ostapenko
  Wiera Zwonariowa (9)
rezygnacja
4. 2 września 1. runda   Magda Linette
  Bernarda Pera
  Barbora Krejčíková
  Kateřina Siniaková (2)
6:3, 6:4
  Anastasija Rodionowa
  Arina Rodionowa (PR)
  Nicole Melichar-Martinez
  Demi Schuurs (4)
6:2, 6:4
  Ashlyn Krueger
  Robin Montgomery (WC)
  Asia Muhammad
  Jessica Pegula (13)
6:2, 7:6(5)
5. 3 września 2. runda   Greet Minnen
  Alison Van Uytvanck
  Ellen Perez
  Květa Peschke (16)
7:5, 1:6, 6:2
  Marta Kostiuk
  Dajana Jastremśka
  Aleksandra Krunić
  Nina Stojanović (17)
6:4, 4:6, 6:4
7. 5 września 3. runda   Caroline Dolehide
  Storm Sanders (10)
  Wieronika Kudiermietowa
  Bethanie Mattek-Sands (6)
4:6, 6:3, 6:2
8. 6 września   Samantha Stosur
  Zhang Shuai (14)
  Shūko Aoyama
  Ena Shibahara (3)
7:5, 7:5
  Cori Gauff
  Caty McNally (11)
  Darija Jurak
  Andreja Klepač (8)
6:4, 6:4
  Alexa Guarachi
  Desirae Krawczyk (7)
  Nadija Kiczenok
  Raluca Olaru (12)
6:3, 6:2
9. 7 września Ćwierćfinał   Samantha Stosur
  Zhang Shuai (14)
  Caroline Dolehide
  Storm Sanders (10)
6:2, 6:3
10. 8 września   Cori Gauff
  Caty McNally (11)
  Hsieh Su-wei
  Elise Mertens (1)
6:3, 7:6(1)
  Gabriela Dabrowski
  Luisa Stefani (5)
  Marie Bouzková
  Lucie Hradecká (15)
6:4, 4:6, 6:1
12. 10 września Półfinał   Cori Gauff
  Caty McNally (11)
  Gabriela Dabrowski
  Luisa Stefani (5)
6:6(1–2) krecz
  Samantha Stosur
  Zhang Shuai (14)
  Alexa Guarachi
  Desirae Krawczyk (7)
6:2, 7:5
14. 12 września Finał   Samantha Stosur
  Zhang Shuai (14)
  Cori Gauff
  Caty McNally (11)
6:3, 3:6, 6:3

Gra mieszanaEdytuj

Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
4. 2 września 1. runda   Gabriela Dabrowski
  Marcus Daniell
  Luisa Stefani
  Marcelo Melo (4)
7:5, 6:7(3), 11–9
5. 3 września   Andreja Klepač
  Joran Vliegen
  Bethanie Mattek-Sands
  Jamie Murray (5)
2:6, 6:4, 12–10
  Jarosława Szwiedowa
  Fabrice Martin (PR)
  Chan Hao-ching
  Michael Venus (7)
6:4, 3:6, 10–7
6. 4 września 2. runda   Giuliana Olmos
  Marcelo Arévalo
  Nicole Melichar-Martinez
  Ivan Dodig (1)
7:5, 3:6, 10–5
7. 5 września   Jessica Pegula
  Austin Krajicek
  Ena Shibahara
  Ben McLachlan (6)
7:6(1), 6:3
9. 7 września Ćwierćfinał   Jessica Pegula
  Austin Krajicek
  Alexa Guarachi
  Neal Skupski (3)
6:1, 6:3
  Desirae Krawczyk
  Joe Salisbury (2)
  Demi Schuurs
  Sander Gillé (8)
6:1, 1:6, 10–7

PrzypisyEdytuj

  1. 2021 US Open offers record prize money, $57.5 million in total player compensation (ang.). US Open, 2021-08-23. [dostęp 2021-09-03].
  2. ESPN News Services: Defending champion Dominic Thiem to miss US Open tennis tournament with wrist injury (ang.). ESPN, 2021-08-18. [dostęp 2021-09-03].
  3. Osaka begins US Open title defense with comfortable win over Bouzkova (ang.). efe.com, 2021-08-31. [dostęp 2021-09-03].
  4. a b c d e f g h i Hugo Durán: Las bajas del US Open 2021 (hiszp.). Canal Tenis. [dostęp 2021-09-03].
  5. a b Dzevad Mesic: Borna Coric’s rough 2021 season continues, pulls out of US Open (ang.). Tennis World USA, 2021-08-17. [dostęp 2021-09-03].
  6. Kyle Edmund: British No 3 withdraws from US Open (ang.). Sky Sports, 2021-08-17. [dostęp 2021-09-03].
  7. a b Rafael Nadal: Spaniard ends 2021 season because of foot injury (ang.). BBC Sport, 2021-08-20. [dostęp 2021-09-03].
  8. a b Sofia Kenin, Milos Raonic withdraw from 2021 US Open (ang.). US Open, 2021-08-25. [dostęp 2021-09-03].
  9. Ben Rothenberg: Why So Many Tennis Players Don’t Want the Covid Vaccine (ang.). The New York Times, 2021-08-30. [dostęp 2021-09-03].
  10. a b c d Simon Cambers: Tsonga, Brady, Konta, Ostapenko withdraw on day one of US Open (ang.). Tennis Majors, 2021-08-30. [dostęp 2021-09-03].
  11. a b Stan Wawrinka withdraws from US Open, moving Andy Murray into main draw (ang.). Tennis.com, 2021-08-09. [dostęp 2021-09-03].
  12. a b c d e f g h Arthur Kapetanakis: Jenson Brooksby, Brandon Nakashima, Jack Sock among 2021 US Open men’s singles wild cards (ang.). US Open, 2021-08-18. [dostęp 2021-09-03].
  13. a b c d e f g Victoria Chiesa: Venus Williams headlines list of 2021 US Open women’s singles wild cards (ang.). US Open, 2021-08-18. [dostęp 2021-09-03].
  14. Venus Williams earns direct entry to 2021 US Open (ang.). US Open, 2021-08-23. [dostęp 2021-09-03].
  15. a b c d e f g US Open 2021 Men’s Doubles (ang.). US Open. [dostęp 2021-09-03].
  16. a b c d e f g US Open 2021 Women’s Doubles (ang.). US Open. [dostęp 2021-09-03].
  17. a b c d e f g h US Open 2021 Mixed Doubles (ang.). US Open. [dostęp 2021-09-03].
  18. Completed Matches (ang.). US Open. [dostęp 2021-09-06].

BibliografiaEdytuj

  • US Open (ang.). wtatennis.com. [dostęp 2021-09-03].
  • US Open (ang.). atptour.com. [dostęp 2021-09-03].